
Szeretném leszögezni: ez a film nem azonos a mostanában moziban vetített Az osztály c. francia filmmel, és a témája is teljesen más.
Iskolai erőszakról, verésről, megaláztatásról, lövöldözésről már sok film született (Ben X, A Hullám, Elefánt...), mégis szinte mindegyik film máshogy közelít a témához, másra helyezi a hangsúlyt (A Ben X beleveszi a fogyatékosságot, A Hullám a tömegpszichózist, az Elefánt pedig inkább a tragikus végkifejletet, a lövöldözés előkészületeit emeli ki).
Mégis, Az osztály c. észt film talán a legerősebb alkotás, amit a témában láttam.
Egy észt középiskolában járunk. Joosep, az osztály visszahúzódó, különcködő lúzere, akit fiú osztálytársai egyre durvábban aláznak meg. Kaspar kezdetben részt vesz a gyerekcsínyekben, de egy idő után elkezdi védelmezni Joosepet. Ezzel ő is ellenség lesz a fiúk és az egész osztály számára, és még barátnője is (szintén osztálytárs). A folyamatos verések, szexuális megaláztatások között a két fiú szoros barátságot köt, és elhatározzák: bosszút állnak azokon, akik emberi méltóságukban meggyalázták őket.

Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem ítélkezik a film. Igenis azt teszi. De én ebben nem látok semmilyen problémát, hiszen a néző ugyanolyan gyűlölettel néz a kínzó fiatalokra, akiknek egyetlen szórakozása mások testi-lelki bántalmazása, elítéli a csendben ülő, némán és hangosan nevető osztálytársakat, és undorodik a gyenge és konfliktuskerülő, másokat megérteni képtelen, az egyértelmű jelekre oda nem figyelő (vagy nem akaró) tanároktól, igazgatótól. Ugyanakkor nem menti fel a két elkeseredett fiút sem, hiszen ők és mi is érezzük, ez volt legrosszabb megoldás.

Lehet, hogy egy politikailag inkorrekt film, hiszen egyszerre ostorozza a szülők éretlen viselkedését, akik rossz módszerrel próbálnak közel kerülni gyermekeikhez (már amelyik akar egyáltalán), illetve mutatja meg, hogy az iskola hogyan vált a rettegés és az erőszak színhelyévé. De néha kell olyan film is, ami nem csak kapargatja a felszínt, és simogatva csak egy enje-benje mondatra futja. Nem fog mindenkinek tetszeni, sokan szélsőségesnek és egyoldalúnak ítélik, de sajnos rá kell jönnünk, a hasonló dolgok már nincsenek is olyan messze, mint azt pár éve hittük (a szomorú pécsi aktualitást nem is említve).