
-->


Amerikai – új-zélandi, 2009
Rendezte: Neill Blomkamp
Rasszizmus. Gettó. Intolerancia. Menekülttábor. Népirtás. Ma a világon ezeknél kevés égetőbb probléma létezik, annak ellenére, hogy ritkán hallani felénk ezekről. Kényelmetlen témák ezek, a tv előtt pöffeszkedő, némileg meghízott európai/amerikai polgárok számára.
Nem csoda, hogy az utóbbi időkben csak egy ilyen témájú, hollywoodi produkció került a mozikba, a Hotel Ruanda, de az is annyira didaktikus, annyira felületes, hogy nem is érdemes több szót pazarolni rá.
Persze van élet Amerikán túl is, ahogy erre Bajcsináló filmajánlói rámutatnak. Mindamellett muszáj szólnom az egészen kiemelkedő, izraeli Libanoni keringő-ről (animációs! dokumentumfilm, örök kedvenc) is, ami az ilyen témák iránt érzékeny nézők számára alapmű.
Szóval nincs egyedül a District 9 a témájával. De arról, hogy mindezt sci-fi-be ültessék, nem hiszem, hogy sok példa volt rá (Metropolis?). Aztán jött egy úriember, név szerint Peter Jackson, aki megdobott egy ismeretlen rendezőt pár millióval, hogy készítsen egy ilyen filmet. És milyen jól tette?!
Röviden a helyzet a következő: egy ismeretlen eredetű űrhajó érkezett bolygónkra, és vele együtt több millió, éhező idegen. Természetesen megkezdődött a hatalmas humanitárius (ez esetben milyen furcsán hangzik a szó) akció, aminek keretében létrehoztak egy menekülttábort számukra, ahol szigorú őrizett alatt élhettek a földönkívüliek. Természetesen egyre több és több összezördülésre került sor a földlakók és az idegenek között, aminek elsősorban az intolerancia, az arrogancia és a butaság szolgáltatott alapot.
A filmben szereplő ENSZ-hasonmás, UMA nevű szervezet, ezért megkapja a megbízást, hogy telepítsék ki a jövevényeket egy új táborba, ami 200 km-re fekszik a várostól. Eme elegáns, “amit nem látok, az nem is létezik”megoldás kivitelezése során persze egyre több és több visszás szituációba keveredik a némileg ügyefogyott “főhősünk”, akinek a történtek során teljesen megváltozik az élete.
Mindezek gyors, dokumentarista stílusban kerülnek tálalásra, de nem mehetünk el a drámai és akciójelenetek mellett szó nélkül. Az előbbiek jól adagolva jutnak el a nézőhöz, az utóbbiak pedig nagyon profin és látványosan. Nem is értem, hogy ilyen kicsi költségvetésből (30 millió dollár szemben Peter Jackson King Kong-jával, ami 207 millióból készült) hogyan lehetett ennyire élethűen létrehozni az idegeneket és az effekteket.
Bámulatos, hogy a valóságtól ennyire elütő film, milyen erősen tud reflektálni a valóságra. Az utóbbi idők legjobb sci-fi-jéről van szó, amit nem csak a műfaj szerelmeseinek lehet bátran ajánlani. Talán nem túlzás állítani, hogy egy klasszikussal van dolgunk.
IMDb:
HaBzsolHáp
p.s.: Muszáj még egyszer kiemelnem a Libanoni keringőt is. Must see kategória.
Pokolba taszítva –Drag me to hell
amerikai, 2009.
rendezte: Sam Raimi
A horror szerelmeseinek bizonyára ismerősen cseng Sam Raimi neve. A már egyes körökben ikonná váló rendező a Gonosz halott trilógiával olyan magasra tette a lécet, hogy annak megugrása bármilyen rendezőnek dicséretére válna.
Az időközben becsúszott Pókembert elfeledve Raimi újra a horror műfajához nyúlt, és a kedves horror-rajongó reménykedhetett, hátha egy újabb gyöngyszemre lelhet. Azonban a film az elvárásoknak egyáltalán nem képes megfelelni. A film elképesztően sablonos története még megbocsátható is lenne Raimi-re korábban jellemző zseniális megoldások miatt, de ezekkel sem találkozhatunk a Drag me to hell-ben. Hiányzik az az újító kedv, amivel a minimálbüdzséből elkészített Gonosz halott című filmet anno kiemelte a tömegből.
Így csak egy kevés pénzből, ámde mégis iparos alapossággal leforgatott jelenetek halmazával találkozhatunk, miközben kibontakozik előttünk a gyenge történetecske. Adott egy fiatal lány, akinek bizonyítania kell rátermettségét munkahelyén az előléptetés érdekében: egy öreg asszonynak kell elutasítania a hitelhosszabbítási kérelmét. Szerencsétlenségére nem egy egyszerű kisnyugdíjasról van szó, akinek egy gyerekzáras gyógyszeresdoboz kibontása is nehézséget okoz, hanem egy – halálos – átkokat szóró cigányasszonyról. Ez még rendben is lenne, de innentől kezdve csak a kiszámítható, némi mágiával fűszerezett ijesztegetés következik. Karcsú.
Ezek után mégis kinek ajánlható a film? Nyugodt szívvel senkinek, csak akkor érdemes megtekintésre, ha egy hosszú hétvége előtt kipucolt videótékában már semmi sem maradt. Vagy talán kérdezzük meg bociszemeket meresztve, hátha egy eldugott sarokban ott lapul a Gonosz halott. Biztos jobban járunk vele.
Összegezve a Drag me to hell:
iMDb: http://www.imdb.com/title/tt1127180/
HaBzsolHáP